Sanktuarium Matki Boskiej Reskiej – kościół znajdujący się w miejscowości Resko, w powiecie łobeskim w województwie zachodniopomorskim.
Sanktuarium zostało zbudowane w stylu późnogotyckim ok. 1400 roku. W końcu XV wieku zostało rozbudowane a w latach 1697 i 1882, przebudowane.
Forma kościoła ma kształt halowy, trójnawowy w stylu hali gryfijskiej. Wieża mierzy 67 metrów. Wewnątrz sanktuarium znajduje się XVII-wieczny ołtarz i obraz Matki Boskiej Reskiej z końca XVIII wieku.

Ratusz – pochodzi z 1841 r. wybudowany jest w stylu klasycystycznym. Cechuje go skromna sylwetka i niewielka wieżyczka z zegarem i kurantem.

Budynek Sądu Powiatowego pochodzący z 1900 r., mieszczący obecnie pocztę.
Pomnik Żołnierzy Polskich
Gmach Szkoły
Zabytkowy Park Miejski
ruiny zamku z (XIV-XV w.)
Cmentarz żydowski w Resku – kirkut powstał w 1 połowie XIX wieku. Mieścił się na lewym brzegu rzeki Regi, przy obecnej ul. Zachodniej, około 1 kilometra od centrum miasta. Otoczony był kamiennym ogrodzeniem. Jego powierzchnia to 0,8 ha. Kirkut został zdewastowany jeszcze przed 1939, ale ostatni pogrzeb Miał miejsce na nim prawdopodobnie między 1944 a 1945 rokiem. Obecnie teren kirkutu jest całkowicie zarośnięty, nie ogrodzony, a macewy usunięto z niego wcześniej. Można było na nim odnaleźć jedynie szczątki macew z nieczytelnymi napisami, pochodzących z lat po 1882 roku, które przypominały o roli tego miejsca w historii miasta. Nie są podejmowane żadne czynności mające na celu zabezpieczenie i utrzymanie dawnego kirkutu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz